ضرباهنگ!

1- یکی دو سال مانده به انقلاب بود که مسجدها در تابستان فعال شده بودند و ناگهان همه جا کلاسهای قرآن و نهج البلاغه و سرود و تجوید و ... می‌گذاشتند. از جمله مسجد امام جعفر صادق «ع» و مسجد جامع که هر دو در نارمک بودند و من و پسرعمویم به آنجا می‌رفتیم و از آنجا که از همان اول قرتی بودیم! بیشتر از همه، عاشق کلاسهای سرودش بودیم و نفر اولی بودیم که شعر سرودها را حفظ می‌کردیم.

از جمله این سرودها، سرودهایی بود که در مدح امام زمان «عج» می‌خواندیم. این سرودها ریتم متوسطی داشت و کار ما شده بود که آنها را در کوچه و خیابان و خانه و حمام! و ... وقت و بی‌وقت بخوانیم. انقلاب که شد، نوار همه این سرودها از سوی انجمن حجتیه که آنموقع نمی‌دانستیم چه آفتی است! توزیع شد با این تفاوت که ریتم این سرودها بشدت کند و آهسته بود و ما جانمان بالا می‌آمد تا کودکان گروه سرود انجمن حجتیه یک بیت آن را می‌خواندند. کار به همینجا خاتمه نگرفت؛ چندی بعد صدا و سیما و گروه سرود برنامه کودک به بازخوانی و اجرای مجدد این سرودها پرداختند اما این بار کاملاً برعکس، ضرباهنگ آنها را بشدت تند کرده بودند و ما از شنیدن سرودهای مورد علاقه‌مان با آن ریتم تند، که اقتضای فضای انقلاب هم همین بود، لذت می‌بردیم.

2- از روزی که دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور شد، ریتم حرف زدنش و سرعتی که در بیان مطالب داشت - درست مثل کار کردنش - خیلی تند بود، خیلی تندتر از رؤسای جمهور قبلی و من از این ریتم تند او لذت می‌بردم؛ گویی این علاقه به ضرباهنگ تند جزئی از طبیعت ثانویه من شده باشد.

راستش این روزها، وقتی صحبتهای آقای دکتر روحانی رئیس جمهور منتخب کشورمان را می‌شنوم از ریتم بسیار کند او در حرف زدن، حوصله‌ام سر می‌رود و دلم برای ضرباهنگ سخنان احمدی نژاد تنگ می‌شود. دیشب وقتی اخبار بیست و سی فقط یک بند از اظهارات آقای روحانی را پخش کرد، از اینکه گفتن این سه جملۀ ایشان این قدر طول کشید، واقعاً داشت کفرم در می‌آمد و هی دلم می‌خواست تلویزیون سیستمی داشت که با آن می‌شد ریتم صحبتها و دیالوگها را کم و زیاد کرد؛ بخصوص که درست بعدش سخنان احمدی نژاد را در دیدار اعضای تیم ملی والیبال و با آن لحن نشان داد.

3- اخبار که تمام شد، به این فکر کردم اگر دکتر روحانی ضرباهنگ حرف زدنش را تندتر نکند، اما همان طور که شعار انتخاباتی خود را «تدبیر و امید» انتخاب کرده است، حرفهایش را با چاشنی «تدبیر» و ان شاء الله «امید» عجین کند؛ شاید بتوان به خاطر آن مزیت ارزشمند، ریتم کند آن را هم تحمل کرد؛ همان طور که ما هم گاهی برخی حرفهای بدون «تدبیر» دکتر احمدی نژاد را به خاطر ضرباهنگ تندش تحمل کردیم!

/ 38 نظر / 165 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمدعلی

اولا که حاج آقاتون فتوا دادن که پوشیدن لباس آستین‌ کوتاه ، جایز نیست. خصوصا که شب قدر باشه و یکی ازین قرتی بازیها دربیاره. http://www.tasnimnews.com/Home/Single/107422 بعدم که درستش اینه که شما این ریتم کندشون رو با خود جناب روحانی درمیون بذاری که ریتمشون رو تند کنن. و بیان اون برای مردم وجهی نداره که موجب تضعیف دولت اسلامی است !

م

http://www.lenzor.com/mohammadm/31537 سری بزنید، حالی دست داد لایکی هم بزنید! التماس دعا

فاطمه

احمدی نژاد دیگه تکرار نمیشه یروزی میرسه ک مردم میگن چی شد سردار عدالت،جواب ناشکریاشونومیبینن

از بس عاشقید منطق هم کنار گذاشتید ؟عشق هم بد دردی است!! اون همه از محمود زیبایی دیدید که مردم جواب شما را دادند

معین زاده

به نام خدا سلام با یک سروده جدید به روزم.

شاهد

سلام جناب دژاکام کامنتتون رو تو وبلاگ خانم معین زاده دیدم و کلی خاطرات سفر خوش کربلا برام زنده شد خودم و اون یکی شاهد و نیز هردو نی نی شاهدها! سلام داریم خدمتتون. عیدتون پیشاپیش مبارک

شاهد

سلام جناب دژاکام کامنتتون رو تو وبلاگ خانم معین زاده دیدم و کلی خاطرات سفر خوش کربلا برام زنده شد خودم و اون یکی شاهد و نیز هردو نی نی شاهدها! سلام داریم خدمتتون. عیدتون پیشاپیش مبارک

شقایق

سلام دوست من به وبلاگ من هم سری بزن. http://kashtynejat.blogfa.com/

رهگذر

سلام....مطالبتون خیلی خوب و مفیده. من مطلب حاج آقا تهرانی در شب قدرتون رو خوندم ... امیدواریم مطالب زیبا رو از ما دریغ نفرمایید. یا علی